KANCELARIA CMENTARZA PARAFIALNEGO W PŁOŃSKU PROSI O PILNY KONTAKT DYSPONENTÓW PONIŻSZYCH PUSTYCH PLACÓW.

Zgodnie z regulaminem cmentarza parafialnego w Płońsku

Jeżeli po 20 latach dysponent( placu ) grobu nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji przez złożenie ofiary, Zarząd Cmentarza traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.

Osobie, która pomimo upływu terminu 20 lat nie wniosła odpowiedniej ofiary, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca oddanego przez Zarząd Cmentarza na grób (plac) kogoś innego, pomimo tego, iż grób (plac) utrzymywany jest w należytym porządku.

 1. B1 – f – 05
 2. C1 – c – 04
 3. C1 – b – 10
 4. D2 – c – 01
 5. C2 – d – 03
 6. B2 – a – 04
 7. B3 – c – 01
 8. B3 – d – 03
 9. B3 – g – 01
 10. C3 – d – 01
 11. C3 – d – 11
 12. C3 – d – 13
 13. C3 – f – 15
 14. D3 – b – 01
 15. D3 – d – 09
 16. D3 – b – 09
 17. D3 – b – 16
 18. A3 – d – 01
 19. A2 – a – 03

 

Jak zabezpieczyć znicze i kwiaty przed kradzieżą na cmentarzach?

Uwaga ! Straż Miejska i Policja radzi:

–  Znicze można porysować np. śrubokrętem, nożem  lub pomalować flamastrem. Dzięki temu trwale go oznaczymy i nikt nie będzie chciał go kupić. Szklane lub plastikowe opakowania można też oznaczyć markerem lub farbą.

– Na sztucznych kwiatach od spodu również można zrobić widoczny ślad np. sprayem, farbą, lakierem do paznokci. Na liściach można np.  od spodu napisać inicjały lub zrobić długopisem drobny szlaczek. Inna prosta metoda na zniechęcenie złodzieja polega na pokapaniu woskiem na sztuczne kwiaty lub delikatnie je poprzepalać. Chodzi o to, żeby zrobić wyraźny znak, który będzie trudny do usunięcia.

– Żywe kwiaty, czy wiązanki też można popryskać farbą  w sprayu . Farba powinna mieć inny kolor niż kwiaty i dodatki. Nie jest to niszczenie kwiatów i wiązanek, tylko naznaczenie, by trudniej było ją ponownie sprzedać.

– Można, też  na zniczach czy wazonach i donicach, w których są kwiaty napisać markerem lub korektorem krótką dedykację dla zmarłego (np. „Tato, odszedłeś, ale w naszych sercach będziesz żył wiecznie – Twoje Ania i Agnieszka” itp.).

– Jeśli kupujesz mały znicz, lepszy jest lany, niż taki na wkład. Nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży, więc są małe szanse, że zostanie skradziony.

– Jeśli stawiamy na grobie kwiaty, lepszym pomysłem jest kamienny wazon na stałe przytwierdzony do nagrobka. Dodatkowo, jeśli chcemy umieścić w nim sztuczne kwiaty, które mają zostać tam na długo, sprawmy, aby trudno było je wyjąć (np. wsypując na dno wazonu piasek i przekładając go kilkoma ciężkimi kamieniami, dobrze jest też zagiąć dolne części ich łodyg i splątać je ze sobą).

– Wszelkie elementy metalowe, np. krzyże, figurki, powinny być przytwierdzone do grobowca na stałe.

– Jeśli znasz ludzi, którzy troszczą się o groby w pobliżu grobów Twoich bliskich, poproś ich, aby zwrócili uwagę, na groby Twoich bliskich.

Źródło:  Jak Zabezpieczyć Znicze I Kwiaty Przed Kradzieżą Na Cmentarzach

"Czy likwidacja grobu jest możliwa?"

"Groby nie są wieczne. Ustawodawca wskazał czas, jaki musi istnieć.

 Po tym terminie miejsce pochówku można przekazać do dyspozycji komu innemu."

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl  Czy likwidacja grobu jest możliwa?

Źródło: Gazetaprawna.pl

Autor: Natalia Ryńska

"Czy można sprzedać grób?"

"Prawo do grobu nie oznacza prawa własności, a tym samym nie można go sprzedać osobom trzecim.

W niektórych przypadkach „zarezerwowane” miejsce na cmentarzu możemy scedować na innych.

Może to jednak rodzić wątpliwości natury moralnej lub prawnej."

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl  Czy można sprzedać grób?

Źródło: Gazetaprawna.pl

Autor: Tomasz Jurczak

Prawo do dysponowania istniejącym grobem.
 • Należy udokumentować  pokrewieństwo osoby starającej się o uzyskanie prawa dysponowania z pierwszą osobą pochowaną w grobie (aktami zgonu, urodzenia);
 • uzyskać zrzeczenie się praw do grobu od pozostałych osób uprawnionych do grobu (zrzeczenia są składane osobiście w kancelarii cmentarza            (09 - 100 Płońsk, ul. Płocka 17) w godzinach przyjęć interesantów lub należy dostarczyć takie zrzeczenie w formie oświadczenia notarialnego).